Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Apel przed mrozem - ogrzej zwierzęta zimą

Utworzono dnia 27.02.2018
Czcionka:

W związku z pojawiającymi się informacjami o niewłaściwym przetrzymywaniu psów podczas mrozów przypominamy, że zima jest szczególnie trudnym okresem w egzystencji nie tylko ludzi ale i zwierząt. Dlatego zwracamy się z apelem, aby szczególnie podczas tego okresu zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół.

Pamiętajmy aby:

Zapewnić swojemu psu ocieploną budę poprzez wyłożenie jej elementów kocem lub słomą oraz zakrycie wejścia od góry uchylną klapką. Brak ruchu u psa to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu psa – zwolnić zwierzę z łańcucha podczas silnych mrozów. Zapewnić mu dużo ruchu.

Podawać ocieploną wodę do picia. Zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie. Jeżeli jest to możliwe zabrać psa do domu.

Pamiętajmy również o innych zwierzętach takich jak koty wolno bytujące w miastach, które są naturalnym sprzymierzeńcem człowieka w walce z gryzoniami. Zapewnijmy im wejście do piwnic lub korytarzy w trudnym okresie zimowym. U ptaków zachodzi bardzo szybka przemiana materii - sukcesywnie je dokarmiajmy w stałych miejscach nie zapominając o systematyczności.

Zwracamy się o wyczulenie na wszelkie przypadki i odstępstwa w sprawie pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków zimowych.

Niewiele osób pamięta, co w tej kwestii mówi prawo. Zacytujmy, zatem najbardziej wyraziste fragmenty ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku: Art. 1. 1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Art.6 Zabrania się znęcania nad zwierzętami. 2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: 1) umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, niestanowiące dozwolonego prawem zabiegu lub doświadczenia na zwierzęciu, w tym znakowanie zwierząt stałocieplnych przez wypalanie lub wymrażanie, a także wszelkie zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia i wykonywane w celu innym niż ratowanie jego zdrowia lub życia, a w szczególności przycinanie psom uszu i ogonów (kopiowanie); 4) bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn; 10) utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji; 11) porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje;

Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. 2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Ustawa o ochronie praw zwierząt liczy sobie aż 26 stronnic, 12 rozdziałów i 44 artykuły. Powyższe wypisy stanowią jedynie część regulacji prawnych odnoszących się do postępowania i opieki nad zwierzętami. W przypadku niewypełnienia powyższych zobowiązań, bądź też podjęciu działań wbrew postanowieniom ustawy, właściciel zwierzęcia musi liczyć się z karami finansowymi, odebraniem zwierzęcia, a w najgorszym przypadku karą więzienia.

Nie bądźmy obojętni.

Pogoda

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 83

W poprzednim tygodniu: 128

W tym miesiącu: 404

W poprzednim miesiącu: 438

Wszystkich: 32356